fülakupunktúra
A fülakupunktúra
A fülakupunktúra használata, -illetve a fül valamilyen kezelése gyógyítási céllal- megközelítőleg 2500 évre nyúlik vissza, melyet a kínaiak és az egyiptomiak is alkalmaztak. A mai alkalmazási módszert az 50-es években dolgozta ki dr. Paul Nogier, francia neurológus professzor, aki rájött, hogy a fülön a zónák helye az anyaméhben lévő, fejjel lefelé elhelyezkedő magzatnak felel meg. Ezekben a zónákban, illetve pontokban elhelyezett egyszerhasználatos, vagy tartós tűket alkalmazunk. A steril, egyszerhasználatos tűk általában 0,25 mm vastagságúak, a fül megfelelő fertőtlenítése után 1-1,5 mm mélyre helyezzük a bőrbe, és 30-40 percig maradnak benn. Az úgynevezett tartós tű apró méretű, testszínű ragtapasszal kerül a fülbe, és 4-7 napig marad bent. Mindkét esetben 4-7 db tűt használunk alkalmanként, mindkét oldalon. A tinószegfű magját is alkalmazhatjuk, mint tartós megoldást a fülben. Szintén testszínű ragtapasszal ragasztjuk a fülbe, mely akár 7 napig is fent maradhat. Ebben az esetben -mivel nincsen tű a bőrben- a páciens napi három alkalommal, 30-szor rányom a magokra.
A fülbe helyezett tűk felmelegszenek, külső részük a környezet hőmérsékletét veszi fel, így a keletkezett hőmérséklet különbség elektromos töltésáramot indít el a testben. Az akupunktúrás pontok kimutathatóak pontkereső készülékkel is, ugyanis ezekben a pontokban alacsony az elektromos ellenállás, és magasabb a bőr széndioxid kibocsátása.
A fülakupunktúrával végzett, elvonási tünetek csökkentésének magyarázata különféle függőségek esetén az, hogy ugyanarra a középagyban lévő jutalmazó pályára van hatással, mint az alkohol vagy a drogok.
Fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre is alkalmazhatjuk a fülakupunktúrát, ezenkívül számos egyéb jótékony hatása ismert; súlycsökkentés, álmatlanság, vérnyomás rendezése, változókori tünetek csökkentése, asztma, allergiák, stb. kezelésére.
Ellenjavallatok:
– Szívinfarktuson átesett személy
– Pace-maker megléte
– Erős vérzékenység
– Hepatitis B, C